Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  KONST / Oljemålningar / Wille crafoord 10801010



*

nr 1080 1010


Wille Crafoord

(f. 1966), Sverige


Kontakt: Wille Craaford. Populäre Wille Crafoord, är inte bara vissångare och hiphop-pionjär. Han har också många års konststudier till grund för sin konstnärliga resa. Speciellt för Stadsbrudarnas auktion 2016, har han skapat och donerat en oljemålning. Den heter 'Samlar barndomsminnen” och har ett skärgårdsmotiv som auktionsbesökarna kommer att slåss om. Vårt råd: se till att du vinner budgivningen! Målningen är 45x32 cm och pryder varje vägg


Wille Crafoord, svensk grammisbelönad svensk kompositör, trubadur, hiphopare och konstnär, född 1966.

Utrop:

100 kr

Såld:

8.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 november 2016
kl 18:00:00


  • Specialauktion
  • 14 nov

Stadsbrudskåren

STADSBRUDSKÅREN HAR FUNNITS SEDAN 1965. Syftet är att samla in pengar som sedan oavkortat används till att stötta utsatta kvinnor och barn i Storstockholm. Under åren har pengar kommit in via en mängd ...



Läs mer om Stadsbrudskåren

  • Konstnär/Designer

Wille Crafoord

Wille Crafoord, svensk grammisbelönad svensk kompositör, trubadur, hiphopare och konstnär, född 1966.

Läs mer om Wille Crafoord
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige wille crafoord
  • 1015 Oljemålning
    + bok, Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Fiskebod, M..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 20:51
  • 5013 Oljemålning
    1800-tal, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 18:17
  • 1010 Oljemålning
    Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 20:11
  • 1002 Oljemålning
    Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 19:50
  • 1003 Oljemålning
    Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 19:41
  • 1038 Oljemålning
    Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 20:16




Ladda ner broschyr