bakg

  KONST / Oljemålningar / Wille crafoord 10801010



*

nr 1080 1010


Wille Crafoord

(f. 1966), Sverige


Wille Crafoord, Kontakt: Wille Craaford. Populäre Wille Crafoord, är inte bara vissångare och hiphop-pionjär. Han har också många års konststudier till grund för sin konstnärliga resa. Speciellt för Stadsbrudarnas auktion 2016, har han skapat och donerat en oljemålning. Den heter 'Samlar barndomsminnen” och har ett skärgårdsmotiv som auktionsbesökarna kommer att slåss om. Vårt råd: se till att du vinner budgivningen! Målningen är 45x32 cm och pryder varje vägg


Wille Crafoord, svensk grammisbelönad svensk kompositör, trubadur, hiphopare och konstnär, född 1966.

Utrop:

100 kr

Såld:

8.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 november 2016
kl 18:00:00


  • Specialauktion
  • 14 nov

Stadsbrudskåren

STADSBRUDSKÅREN HAR FUNNITS SEDAN 1965. Syftet är att samla in pengar som sedan oavkortat används till att stötta utsatta kvinnor och barn i Storstockholm. Under åren har pengar kommit in via en mängd ...



Läs mer om Stadsbrudskåren

  • Konstnär/Designer

Wille Crafoord

Wille Crafoord, svensk grammisbelönad svensk kompositör, trubadur, hiphopare och konstnär, född 1966.

Läs mer om Wille Crafoord
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige wille crafoord
  • 4645 Fotoakryl
    Frederico de Albinini, "Great Men". Tim Lee-Bernes..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 20:45
  • 4556 Olja / akvarell
    Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Skogslandska..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 20:05
  • 7011 Oljemålning
    1700-tal, Italienskt landskap. Olja på duk, uppfod..//
    Aktuellt bud: 6.200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 19:59
  • 6551 Oljemålning
    A Lundquist, landskap, Signerad. Olja på pannå, 40x48
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 18:16
  • 6267 Oljemålning
    Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Gata i Pari..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 19:59
  • 6264 Oljemålning
    Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Vägen mot m..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    25 feb kl 19:55




Ladda ner broschyr