bakg

  KONST / Oljemålningar / Wille crafoord 10801010



*
Wille Crafoord

nr 1080 1010


Kontakt: Wille Craaford. Populäre Wille Crafoord, är inte bara vissångare och hiphop-pionjär. Han har också många års konststudier till grund för sin konstnärliga resa. Speciellt för Stadsbrudarnas auktion 2016, har han skapat och donerat en oljemålning. Den heter 'Samlar barndomsminnen” och har ett skärgårdsmotiv som auktionsbesökarna kommer att slåss om. Vårt råd: se till att du vinner budgivningen! Målningen är 45x32 cm och pryder varje vägg


Wille Crafoord, svensk grammisbelönad svensk kompositör, trubadur, hiphopare och konstnär, född 1966.

Såld:

8.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 november 2016
kl 18:00:00


  • Specialauktion
  • 14 nov

Stadsbrudskåren

STADSBRUDSKÅREN HAR FUNNITS SEDAN 1965. Syftet är att samla in pengar som sedan oavkortat används till att stötta utsatta kvinnor och barn i Storstockholm. Under åren har pengar kommit in via en mängd ...



Läs mer om Stadsbrudskåren

  • Konstnär/Designer

Wille Crafoord

Wille Crafoord, svensk grammisbelönad svensk kompositör, trubadur, hiphopare och konstnär, född 1966.

Läs mer om Wille Crafoord
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige wille crafoord
  • 8063 Akryl
    Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Modell, signera..//
    Just nu: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    29 jan kl 18:01
  • 5381 Akryl
    Teddy Sempinski (1927-1998), Sverige. Signerad och..//
    Just nu: 250 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 jan kl 18:48
  • 5200 Oljemålning
    + etsning + blyerts, Herman Neujd (1872-1931), Sve..//
    Just nu: 600 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 jan kl 19:38
  • 5132 Oljemålning
    1700-/1800-tal, Rastande sällskap, Pannå, 36x45
    Just nu: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 jan kl 18:56
  • 5151 Oljemålning
    A Jacobson, 1946, Skärgårdshöst, 45x52
    Just nu: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 jan kl 19:17
  • 5521 Oljemålning
    A Sedelin, Helgeandsholmen från Vasabron, 23x33
    Just nu: 200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 jan kl 20:50




Ladda ner broschyr