bakg

  KONST / Oljemålningar / Wille crafoord 10801010



*

nr 1080 1010


Wille Crafoord

(f. 1966), Sverige


Wille Crafoord, Kontakt: Wille Craaford. Populäre Wille Crafoord, är inte bara vissångare och hiphop-pionjär. Han har också många års konststudier till grund för sin konstnärliga resa. Speciellt för Stadsbrudarnas auktion 2016, har han skapat och donerat en oljemålning. Den heter 'Samlar barndomsminnen” och har ett skärgårdsmotiv som auktionsbesökarna kommer att slåss om. Vårt råd: se till att du vinner budgivningen! Målningen är 45x32 cm och pryder varje vägg


Wille Crafoord, svensk grammisbelönad svensk kompositör, trubadur, hiphopare och konstnär, född 1966.

Utrop:

100 kr

Såld:

8.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 november 2016
kl 18:00:00


  • Specialauktion
  • 14 nov

Stadsbrudskåren

STADSBRUDSKÅREN HAR FUNNITS SEDAN 1965. Syftet är att samla in pengar som sedan oavkortat används till att stötta utsatta kvinnor och barn i Storstockholm. Under åren har pengar kommit in via en mängd ...



Läs mer om Stadsbrudskåren

  • Konstnär/Designer

Wille Crafoord

Wille Crafoord, svensk grammisbelönad svensk kompositör, trubadur, hiphopare och konstnär, född 1966.

Läs mer om Wille Crafoord
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige wille crafoord
  • 2250 Oljemålning
    1800-tal, monogramsignerad, 37x32
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:06
  • 2205 Oljemålning
    Åke Plantin, "Tre sorgens strängar har jag. . . ",..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:58
  • 9195 Oljemålning
    Anna Kalinitchenko Jalpachik (1954-2013), Ukraina/..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:08
  • 9251 Oljemålning
    Ante Karlsson-Stig (1885-1967), Sverige. Fjällands..//
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:10
  • 8147 Oljemålning
    Ava de Lagercrantz (1862-1938), Sverige. Hundportr..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 19:51
  • 2142 Oljemålning
    Bo Cronqvist (f. 1948), Sverige. 1974. Olja på duk..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    2 juli kl 18:10




Ladda ner broschyr