bakg

  KONST / Oljemålningar / Wille crafoord 10801010



*

nr 1080 1010


Wille Crafoord

(f. 1966), Sverige


Wille Crafoord, Kontakt: Wille Craaford. Populäre Wille Crafoord, är inte bara vissångare och hiphop-pionjär. Han har också många års konststudier till grund för sin konstnärliga resa. Speciellt för Stadsbrudarnas auktion 2016, har han skapat och donerat en oljemålning. Den heter 'Samlar barndomsminnen” och har ett skärgårdsmotiv som auktionsbesökarna kommer att slåss om. Vårt råd: se till att du vinner budgivningen! Målningen är 45x32 cm och pryder varje vägg


Wille Crafoord, svensk grammisbelönad svensk kompositör, trubadur, hiphopare och konstnär, född 1966.

Utrop:

100 kr

Såld:

8.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 november 2016
kl 18:00:00


  • Specialauktion
  • 14 nov

Stadsbrudskåren

STADSBRUDSKÅREN HAR FUNNITS SEDAN 1965. Syftet är att samla in pengar som sedan oavkortat används till att stötta utsatta kvinnor och barn i Storstockholm. Under åren har pengar kommit in via en mängd ...



Läs mer om Stadsbrudskåren

  • Konstnär/Designer

Wille Crafoord

Wille Crafoord, svensk grammisbelönad svensk kompositör, trubadur, hiphopare och konstnär, född 1966.

Läs mer om Wille Crafoord
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige wille crafoord
  • 1288 Oljemålning
    1800-tal, Stilleben. Olja på duk, 63x45 cm
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 18:36
  • 2248 Oljemålning
    A Bertil Eriksson, "Den stora branden på söder 175..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 20:46
  • 2251 Oljemålning
    A Bertil Eriksson, "Eldkvarn brann ner den 31 okto..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 20:51
  • 2253 Oljemålning
    A Bertil Eriksson, "Klarabranden 8-9 Juni 1751, se..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 20:52
  • 2250 Oljemålning
    A Bertil Eriksson, "slottet Tre Kronor Brann den 7..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    22 oktober kl 20:49
  • 6575 Oljemålning
    Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Skördemotiv. Mon..//
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    29 oktober kl 20:21




Ladda ner broschyr