bakg

  KONST / Oljemålningar / Wille crafoord 10801010



*

nr 1080 1010


Wille Crafoord

(f. 1966), Sverige


Wille Crafoord, Kontakt: Wille Craaford. Populäre Wille Crafoord, är inte bara vissångare och hiphop-pionjär. Han har också många års konststudier till grund för sin konstnärliga resa. Speciellt för Stadsbrudarnas auktion 2016, har han skapat och donerat en oljemålning. Den heter 'Samlar barndomsminnen” och har ett skärgårdsmotiv som auktionsbesökarna kommer att slåss om. Vårt råd: se till att du vinner budgivningen! Målningen är 45x32 cm och pryder varje vägg


Wille Crafoord, svensk grammisbelönad svensk kompositör, trubadur, hiphopare och konstnär, född 1966.

Utrop:

100 kr

Såld:

8.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 november 2016
kl 18:00:00


  • Specialauktion
  • 14 nov

Stadsbrudskåren

STADSBRUDSKÅREN HAR FUNNITS SEDAN 1965. Syftet är att samla in pengar som sedan oavkortat används till att stötta utsatta kvinnor och barn i Storstockholm. Under åren har pengar kommit in via en mängd ...



Läs mer om Stadsbrudskåren

  • Konstnär/Designer

Wille Crafoord

Wille Crafoord, svensk grammisbelönad svensk kompositör, trubadur, hiphopare och konstnär, född 1966.

Läs mer om Wille Crafoord
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige wille crafoord
  • 5040 Oljemålning
    Axel Erdmann, Mot Riddarholmen. Signerad, daterad ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    27 maj kl 20:16
  • 5116 Oljemålning
    Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Signerad, "Vint..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 19:33
  • 4332 Oljemålning
    Bengt Pettersson (1931-2004), Sverige. "Skridskoba..//
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    20 maj kl 19:52




Ladda ner broschyr