bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 12566016



*

nr 1256 6016


Wilhelm Kåge

(1889-1960), Sverige


Vas, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 26


Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.

Utrop:

3.000 kr

Såld:

2.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 maj 2019
kl 19:26:15


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
20/5 16:16:09 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 20 maj

Retro

På Tema Retro den 20 maj har vi samlat konst och design från 50/60-talet av formgivare och konstnärer som Tore Ahlsén, Hertha Bengtson, Berndt Friberg, Kerstin Hörlin-Holmquist, Hans-Agne Jakobsson, W ...



Läs mer om Retro

  • Konstnär/Designer

Wilhelm Kåge

Wilhelm Kåge, född 1889 i Stockholm, död 1960, svensk keramiker.

Läs mer om Wilhelm Kåge
  • Läs mer...
Stengods
Stengodset är ett hårt, vattentätt gods som bränns i ca 1300 grader, varvid godset sintrar.
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm Kåge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar skandinavien stengods svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige vas wilhelm kåge
  • 4142 Fat
    + vas, 5+ 1, Tenn, 1800-tal. Diameter: 18-36 cm, h..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 18:41
  • 4100 Fat
    + vas, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosent..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 20:29
  • 4101 Ljusstakar
    + vas+ fat, 5 delar, bland annat Björn Wiinblad, R..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 20:32
  • 4032 Oljelampa
    + vas+ bricka, silver. Höjd: 2-14 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 18:08
  • 2393 Penselvas
    Kina. Höjd: 28 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om två veckor
    1 juli kl 18:24
  • 8021 Praktvas
    iriserande glas i metallinfattning, 1800-talets sl..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en månad
    15 juli kl 19:29




Ladda ner broschyr