bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vas 12511078



*

nr 1251 1078


Vas

silver, Råström. Höjd: 16. Vikt: 360g


Konditionsrapport: buckla

Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 29 april 2019
kl 19:16:46


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
23/4 22:31:24 1      1.100 kr
27/4 10:13:50 2      1.300 kr
28/4 06:59:06 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 29 apr

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: råström silver vas ädelmetall
  • 4275 Fat
    2 st + vas. Diameter: 30-33. Höjd: 30 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    13 juli kl 18:42
  • 4589 Golvvas
    Tilgman Keramik. Signerad, Marian Z, 1964. Höjd: 58cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    13 juli kl 19:45
  • 4140 Tallrikar
    2 st, Kina + Vas. Höjd: 23cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    13 juli kl 18:12
  • 4100 Vas
    Argenta, modell 978. Höjd: 15 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    13 juli kl 18:37
  • 4558 Vas
    Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    13 juli kl 20:51
  • 8217 Vas
    Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    13 juli kl 18:45




Ladda ner broschyr