bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vas 10007213



*

nr 1000 7213


Vas

silver, Karl Andersson, 1914, Jugend, Bård med kottar, höjd: 30, 5, vikt. 860g


Utrop:

2.600 kr

Såld:

2.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 december 2015
kl 19:21:29


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/12 11:05:15 1      2.000 kr
13/12 19:23:40 2      2.200 kr
14/12 06:45:15 3      Vinnande bud
14/12 06:46:43 3      Vinnande bud



  • Tema
  • 14 dec

Silver

På Tema Silver den 14 december har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver så som bägare, bestick, cigarettskrin, flaskhållare, kaffeskedar, ljusstakar, saltkar, såskannor ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau bård med kottar jugend jugend-stil jugendstil karl andersson silver vas vikt ädelmetall
  • 7161 Färglitografi
    Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Vas. Signerad,..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 oktober kl 18:10
  • 7164 Färglitografi
    Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Vaser, PT..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 oktober kl 18:02
  • 6005 Färglitografi
    Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. "Blomsterflic..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 oktober kl 19:56
  • 7179 Färglitografi
    Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Signerad, num..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 oktober kl 19:30
  • 6016 Golvvas
    höjd: 43cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 oktober kl 18:47
  • 5024 Golvvas
    Kina, nutida. Höjd: 51cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    21 oktober kl 19:14




Ladda ner broschyr