bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 12782066



*

nr 1278 2066


Anna-Lisa Thomson

(1905-1952), Sverige


Vas, keramik, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Upsala-Ekeby. Höjd: 26 cm


Anna-Lisa Thomson, född 1905 i Karlskrona, död 1952 i Uppsala, svensk konsthantverkare, keramiker och målare.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 september 2019
kl 18:44:30


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/9 20:47:20 1      1.200 kr
30/9 18:11:41 2      Vinnande bud



  • Tema
  • 30 sep

Keramik

På Tema Keramik den 30 september hittar du skulpturer, vaser och serviser med mera av keramiker och formgivare som Olle Alberius, Karin Björquist, Ilse Claeson, Ewald Dahlskog, Josef Ekberg, Berndt Fr ...



Läs mer om Keramik

  • Konstnär/Designer

Anna-Lisa Thomson

Anna-Lisa Thomson, född 1905 i Karlskrona, död 1952 i Uppsala, svensk konsthantverkare, keramiker och målare.

Läs mer om Anna-Lisa Thomson
  • Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: anna-lisa thomson keramik svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby vas
  • 7227 Blandteknik
    Oidentifierad konstnär. Vas. Ej signerad. Motivet:..//
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    10 augusti kl 20:55
  • 7190 Penselvas
    Kina. Höjd: 28cm
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    10 augusti kl 20:39
  • 7034 Skulpturer
    + Vas. Höjd: 5-15cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    10 augusti kl 19:02
  • 7353 Vas
    5 delar, Bland annat Rörstrand, Oliv. Höjd: 2-22 c..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    10 augusti kl 20:14
  • 7042 Vas
    Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 19cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    10 augusti kl 20:18
  • 3029 Vas
    Helén Krantz, Orrefors. Konstglas, röd och grön gl..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en månad
    31 augusti kl 20:47




Ladda ner broschyr