GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 12812021

nr 1281 2021

Gertrud Lönegren

(1905-1970), Sverige

Vas, Gertrud Lönegren (1905-1970), Sverige. Rörstrand. Stengods, 1940-tal, signerad. Höjd: 24 cm

Gertrud Lönegren-Jerkman, svensk keramisk formgivare född 1905, död 1970.

Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.000 kr

måndag 14 oktober 2019
kl 20:28:19

14/10 20:23:19 1      Vinnande bud

Gertrud Lönegren

Läs mer om Gertrud Lönegren
Rörstrand
Stengods