GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 12343216

nr 1234 3216

Vas

fajans, Gustavsberg. Höjd: 25 cm

Konditionsrapport: slitage, skador, lagad

måndag 11 februari 2019
kl 18:04:33

Fajans
Poröst lergods, överdraget med en täckande glasyr, oftast vit tennglasyr.
Gustavsbergs Porslinfabrik
Gustavsbergs Studio