GLAS OCH KERAMIK / Konstglas / Vas 13116041

nr 1311 6041

Edward Hald

(1883-1980), Sverige

Vas, Edward Hald (1883-1980), Sverige. Graal, Kameler och palmer mot opaliserande bakgrund. Orrefors. Signerad "ORREFORS Graal Nr 654-E3 JAN 1974 EDWARD HALD". Höjd: 17 cm

Konditionsrapport: smärre repor och slitage

Utrop:

5.000 kr

Såld:

4.800 kr

måndag 2 mars 2020
kl 18:49:42

Edward Hald

Läs mer om Edward Hald
Orrefors glasbruk
Glasbruk anlagt i Småland 1898.
Graalglas
Ett glas överdraget med ett eller flera glasskikt.