bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 13374100



*

nr 1337 4100


Vas

Argenta, modell 978. Höjd: 15 cm


Utrop:

500 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 juli 2020
kl 18:37:02


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/7 21:32:53 1      300 kr
11/7 12:59:28 2      350 kr
12/7 08:11:42 3      400 kr
12/7 09:21:52 2      Vinnande bud
13/7 08:02:16 2      justering av budtak


  • Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar vas wilhelm kåge
  • 8055 Bestick
    6 + 6 delar, silver, Modell Vasa, 1961. Matknivar ..//
    Aktuellt bud: 1.200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 18:55
  • 2012 Golvvas
    1950-tal, porslin. Signerad. Höjd: 50cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    24 maj kl 18:02
  • 8029 Golvvas
    Kina, nutida. Höjd: 54cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 19:17
  • 8156 Penselvas
    Kina, 1900-tal, dekor med fågel, Porslin. Höjd: 28 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 20:38
  • 2034 Väggdekoration
    Kalevala Koru, design: Maija-Liisa Vasenius, 1960-..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    24 maj kl 18:47
  • 8287 Vas
    + 2 delar, Kosta Boda. Höjd: 14-22cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    17 maj kl 19:51




Ladda ner broschyr