bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Vas 13374100



*

nr 1337 4100


Vas

Argenta, modell 978. Höjd: 15 cm


Utrop:

500 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 juli 2020
kl 18:37:02


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/7 21:32:53 1      300 kr
11/7 12:59:28 2      350 kr
12/7 08:11:42 3      400 kr
12/7 09:21:52 2      Vinnande bud
13/7 08:02:16 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar vas wilhelm kåge
  • 3029 Vas
    Helén Krantz, Orrefors. Konstglas, röd och grön gl..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om tre veckor
    31 augusti kl 20:47
  • 7115 Vas
    Kaj Blomqvist, Kumela, Finland. Signerad. Höjd: 24cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 augusti kl 20:39
  • 8054 Vas
    Keramik. Höjd: 28 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 augusti kl 18:36
  • 8027 Vas
    Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverig..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 augusti kl 18:31
  • 7122 Vas
    Upsala Ekeby, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverig..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    17 augusti kl 20:57




Ladda ner broschyr