bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vas 12511050



*

nr 1251 1050


Vas

1800-tal, silver, "MAU", Dresden, Tyskland. Höjd: 7cm. Vikt: ca 55g


Utrop:

600 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 29 april 2019
kl 19:44:53


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/4 07:53:49 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 29 apr

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: dresden europa germany silver tyska tyskland tyskt vas ädelmetall
  • 7102 Etsning
    Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. Bladvass, signe..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 maj kl 20:45
  • 7574 Golvvas
    Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. "Paprika",..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 maj kl 18:53
  • 5160 Golvvas
    Kina. Höjd: 45
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 maj kl 18:13




Ladda ner broschyr