GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Väggplatta 12782041

nr 1278 2041

Stig Lindberg

(1916-1982), Sverige

Väggplatta, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Don Quijote", Gustavsberg, 1960-70-tal. Reliefmönster, man med skägg, åsna med ryttare. Gjutet stengods, delvis glaserat, vit bakgrund, 28x27 cm, signerad: "Stig L" i godset på framsidan och ”GUSTAVSBERG” på baksidan

Utrop:

1.500 kr

Såld:

2.000 kr

måndag 30 september 2019
kl 20:09:24

  • Tema
  • 30 sep

Keramik

Läs mer om Keramik

Stig Lindberg

Läs mer om Stig Lindberg