bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Uppläggningsfat 13038102



*

nr 1303 8102


Uppläggningsfat

Gefle, 3 delar, Percy, 3 blommor. Längd: 30-51 cm


Utrop:

600 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 januari 2020
kl 18:55:29


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
27/1 11:36:13 1      100 kr
27/1 17:06:06 2      150 kr
27/1 18:13:48 3      Vinnande bud
27/1 18:40:23 2      300 kr
27/1 18:40:23 3      Vinnande bud (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik percy svensk keramik svenska keramiker uppläggningsfat
  • 5576 Assietter
    + skålar, 15 delar, Modell "Meissen", Gallerporsli..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    24 feb kl 18:01
  • 5588 Assietter
    12 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Salix, ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    24 feb kl 19:37
  • 5577 Assietter
    8 st, Musselmalet, Royal Copenhagen, II-sortering,..//
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    24 feb kl 19:01
  • 5707 Assietter
    8 st, Rosenthal, diameter: 20 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    24 feb kl 19:01
  • 5462 Blomvas
    Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Län..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    24 feb kl 19:28
  • 3028 Djupt fat
    Kina, Kompaniporslin, 1700-tal, diameter: 23 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    24 feb kl 19:50




Ladda ner broschyr