bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Tesked 12517734



*

nr 1251 7734


Tesked

silver, förgylld, jugend. Längd: 14 cm. Vikt: ca 20 g


Utrop:

100 kr - 300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 29 april 2019
kl 19:59:38



  • Tema
  • 29 apr

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau förgylld förgyllning guldfärgad gyllene jugend jugend-stil jugendstil silver tesked ädelmetall
  • 4004 Bestickuppsätt..
    130 delar, silver, Märtha, MGAB. Längd: 11-25 cm. ..//
    Aktuellt bud: 12.000 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 augusti kl 20:58
  • 4020 Cigarettetui
    silver. Med signaturer, bland annat Albert Engströ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 augusti kl 19:41
  • 1304 Kaffeskedar
    12 st, silver, Etui. Längd: 10cm. Vikt: 130g.
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 augusti kl 20:31




Ladda ner broschyr