bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Tekanna 13428053



*

nr 1342 8053


Tekanna

+ fat, keramik, Kina. Höjd: 16, diameter: 17 cm


Utrop:

500 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 24 augusti 2020
kl 18:26:39


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
18/8 09:44:48 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: asiatisk asien fat keramik kina kinesisk kinesiskt tekanna
  • 2050 Ampel
    Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Ej signerad, Gu..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    28 sept kl 19:30
  • 7334 Assietter
    15st, Arabia, Valencia Ulla Procopé. Diameter: 19cm
    Aktuellt bud: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    28 sept kl 18:03
  • 6189 Bojan
    Kina, med lock. Höjd: 30 ca
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 sept kl 18:51
  • 6185 Bojan
    Kina. Höjd: 34 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    21 sept kl 18:45
  • 6184 Bojan
    med lock, Kina. Höjd: 31 cm, lock med dålig passform
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    21 sept kl 20:48
  • 2046 Bricka
    "Eden", Sigrid Richter, Rörstrand, 42x22 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    28 sept kl 18:44




Ladda ner broschyr