bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 13116018



*

nr 1311 6018


Spegel

Sengustaviansk, senare glas, 153x63 cm


Utrop:

5.000 kr

Såld:

4.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 2 mars 2020
kl 18:18:58


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/2 10:28:17 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: senare glas sengustaviansk spegel speglar
  • 5307 Spegel
    1800-tal, 97x43 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    6 april kl 20:41
  • 5135 Spegel
    1940-tal, träram, 85x58 cm
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    6 april kl 20:47
  • 5105 Spegel
    Gustaviansk stil, 51x36cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    6 april kl 19:10




Ladda ner broschyr