bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 14367096



*

nr 1436 7096


Spegel

+ 1 par spegellampetter, Tenn. Höjd: 40-60 cm


Konditionsrapport: 1 spegel graverad

Utrop:

800 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 6 december 2021
kl 18:08:52


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
6/12 15:06:48 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Firma Svenskt Tenn
Svenskt Tenn på Strandvägen grundades av den driftiga och idérika formgivaren Estrid Ericson 1924.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: metall spegel speglar tenn




Ladda ner broschyr