bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 12342144



*

nr 1234 2144


Spegel

Nyrokoko, Slipat glas, 85x95


Utrop:

700 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 18:01:08


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
5/2 15:47:00 1      400 kr
9/2 17:08:15 2      700 kr
10/2 21:00:48 3      500 kr
10/2 21:00:48 2      600 kr (Budbetjänt)
11/2 16:34:49 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko slipat glas spegel speglar
  • 6474 Bordsspegel
    Venetiansk, 39x32 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 jan kl 18:07
  • 5194 Spegel
    + konsol, Karl Johan, mahogny. Höjd: 184+ 70 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 jan kl 20:57
  • 8302 Spegel
    112x45 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 jan kl 20:45




Ladda ner broschyr