bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 12342144



*

nr 1234 2144


Spegel

Nyrokoko, Slipat glas, 85x95


Utrop:

700 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 18:01:08


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
5/2 15:47:00 1      400 kr
9/2 17:08:15 2      700 kr
10/2 21:00:48 3      500 kr
10/2 21:00:48 2      600 kr (Budbetjänt)
11/2 16:34:49 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko slipat glas spegel speglar
  • 7421 Spegel
    + 1 par spegellampetter. Höjd: 33-52 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    16 sept kl 20:01
  • 7530 Spegel
    + konsol, Sent 1800-tal. Höjd: 60 + 190 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    16 sept kl 18:45
  • 7432 Spegel
    1800-tal. Höjd: 150 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    16 sept kl 18:28




Ladda ner broschyr