Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 11659575



*

nr 1165 9575


Spegel

Nyrokoko, 110x101


Utrop:

2.600 kr

Såld:

1.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 26 februari 2018
kl 19:35:34


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
20/2 14:21:22 1      300 kr
25/2 14:00:51 2      600 kr
26/2 15:21:37 3      600 kr
26/2 15:21:37 2      600 kr (Budbetjänt)
26/2 18:35:46 3      700 kr
26/2 18:37:06 2      Vinnande bud
26/2 19:27:27 4      1.000 kr
26/2 19:27:27 2      1.100 kr (Budbetjänt)
26/2 19:29:14 4      1.200 kr
26/2 19:29:14 2      1.300 kr (Budbetjänt)
26/2 19:30:34 4      1.400 kr
26/2 19:30:34 2      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko spegel speglar
  • 8353 Dekorelement
    1800-talets mitt, spegelunderrede. Längd: 77 cm. H..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 april kl 20:49
  • 8283 Rakspegel
    1800-tal, med spegel och låda, mahogny. Längd: 29 ..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 april kl 20:46
  • 8290 Smyckeskrin
    Lackarbete med asiatisk dekor, bemålat trä, lådor,..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 april kl 20:28
  • 8423 Spegel
    1800-tal, 66x66 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 april kl 20:09
  • 8151 Spegel
    1800-tal, glasmästarspegel, 68x27 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 april kl 20:22
  • 8150 Spegel
    empirestil, omkring 1900, målad dekor 89x49 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 april kl 20:53




Ladda ner broschyr