bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 9602333



*

nr 960 2333


Spegel

med ljusarmar, Sekelskifte, höjd: 55 cm


Utrop:

800 kr

Såld:

450 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 maj 2015
kl 20:01:24


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/5 19:05:39 1      100 kr
11/5 15:36:54 2      150 kr
11/5 18:43:22 3      350 kr
11/5 18:44:32 2      300 kr
11/5 18:44:32 3      350 kr (Budbetjänt)
11/5 19:54:36 4      400 kr
11/5 19:56:24 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusarmar sekelskifte spegel speglar
  • 5259 Sminkbord
    Spegel, med låda. Bredd: 53 cm. Djup: 40 cm, höjd:..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    24 feb kl 19:07
  • 3555 Spegel
    1800-tal, 67x36 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    24 feb kl 19:16
  • 3367 Spegel
    1800-tal. Höjd: 245
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    24 feb kl 18:41
  • 6018 Spegel
    Sengustaviansk, senare glas, 153x63 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    24 feb kl 20:19
  • 3279 Spegel
    sent 1800-tal, 165x85 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    24 feb kl 20:11




Ladda ner broschyr