bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 12782184



*

nr 1278 2184


Lisa Larson

(f. 1931), Sverige


Spegel, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Harlekin, Gustavsberg, 30x24 cm


Lisa Larson, född 1931, småländsk formgivare och keramiker.

Utrop:

1.000 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 30 september 2019
kl 20:22:42


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/9 20:51:17 1      Vinnande bud
29/9 23:39:35 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 30 sep

Keramik

På Tema Keramik den 30 september hittar du skulpturer, vaser och serviser med mera av keramiker och formgivare som Olle Alberius, Karin Björquist, Ilse Claeson, Ewald Dahlskog, Josef Ekberg, Berndt Fr ...



Läs mer om Keramik

  • Konstnär/Designer

Lisa Larson

Lisa Larson, född 1931, småländsk formgivare och keramiker.

Läs mer om Lisa Larson
  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm Kåge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustavsberg harlekin lisa larson lisa larsson skandinavien skandinavisk keramik spegel speglar svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige
  • 5021 Skulptur
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Dora ur serien ABC..//
    Aktuellt bud: 2.200 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    18 november kl 19:14
  • 1482 Skulptur
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Malin ur Larsons U..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    18 november kl 19:53
  • 2218 Väggplatta
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt ur serien Uni..//
    Aktuellt bud: 1.300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    18 november kl 18:43




Ladda ner broschyr