bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 13035194



*

nr 1303 5194


Spegel

+ konsol, Karl Johan, mahogny. Höjd: 184+ 70 cm


Konditionsrapport: liten fanérskada/nagg på framsida låda

Utrop:

1.500 kr

Såld:

1.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 januari 2020
kl 20:57:27


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
25/1 19:19:08 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan konsol mahogny spegel speglar trä
  • 7046 Spegel
    empirestil, 62x120cm
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 20:14
  • 7401 Spegel
    med hylla, 1960-tal, 78x111 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 19:26
  • 7247 Spegel
    Oval, 51x62cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 18:05




Ladda ner broschyr