bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 12969475



*

nr 1296 9475


Spegel

Gustaviansk stil, 1800-tal, bemålad. Höjd: 74 cm


Utrop:

800 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 9 december 2019
kl 18:52:35


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/12 18:23:39 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
  • 6474 Bordsspegel
    Venetiansk, 39x32 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 jan kl 18:07
  • 5194 Spegel
    + konsol, Karl Johan, mahogny. Höjd: 184+ 70 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 jan kl 20:57
  • 8302 Spegel
    112x45 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    27 jan kl 20:45




Ladda ner broschyr