bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 12343238



*

nr 1234 3238


Spegel

Gustaviansk stil, 105x48


Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 19:08:53


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/2 15:15:39 1      700 kr
9/2 20:56:53 2      1.000 kr
11/2 18:22:39 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
  • 6127 Bordsspegel
    nysilver. Höjd: 33 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 november kl 20:13
  • 6282 Spegel
    1920 tal, förgylld ram. Höjd: 129cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 november kl 18:09
  • 6076 Spegel
    67x55 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    25 november kl 20:09




Ladda ner broschyr