bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 12455565



*

nr 1245 5565


Spegel

Gustaviansk stil, 92x50


Utrop:

800 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 1 april 2019
kl 18:16:50


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
1/4 16:52:52 1      500 kr
1/4 17:25:04 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
  • 4229 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Kvinna vid spege..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juli kl 20:53
  • 4368 Sminkbord
    + pall, bemålad, Längd: 110 cm. Djup: 45 cm, höjd:..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juli kl 20:33
  • 4053 Spegel
    + appliquer, mässing. Diameter: 47 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juli kl 18:05
  • 2445 Spegel
    + konsolbord+ tre krön. Sengustaviansk stil. Höjd:..//
    Aktuellt bud: 1.600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juli kl 20:14
  • 4235 Spegel
    1800-tal, mahogny, 91x52 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juli kl 20:39
  • 4174 Spegel
    1920-tal, slipat glas, 141x48 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juli kl 18:06




Ladda ner broschyr