bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 10155013



*

nr 1015 5013


Spegel

Gustaviansk, senare glas, höjd: 120 cm


Utrop:

5.000 kr

Såld:

11.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 25 januari 2016
kl 18:50:48


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/1 17:58:30 1      4.000 kr
11/1 18:46:17 2      4.200 kr
25/1 17:40:46 3      4.400 kr
25/1 18:21:35 4      10.500 kr
25/1 18:43:08 3      5.000 kr
25/1 18:43:08 4      5.200 kr (Budbetjänt)
25/1 18:43:23 3      6.800 kr
25/1 18:43:23 4      7.000 kr (Budbetjänt)
25/1 18:43:36 3      7.800 kr
25/1 18:43:36 4      8.000 kr (Budbetjänt)
25/1 18:43:54 3      8.800 kr
25/1 18:43:54 4      9.000 kr (Budbetjänt)
25/1 18:44:08 3      9.400 kr
25/1 18:44:08 4      9.600 kr (Budbetjänt)
25/1 18:45:48 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Klassiska
  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk senare glas spegel speglar
  • 4229 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Kvinna vid spege..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juli kl 20:53
  • 4368 Sminkbord
    + pall, bemålad, Längd: 110 cm. Djup: 45 cm, höjd:..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juli kl 20:33
  • 4053 Spegel
    + appliquer, mässing. Diameter: 47 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juli kl 18:05
  • 2445 Spegel
    + konsolbord+ tre krön. Sengustaviansk stil. Höjd:..//
    Aktuellt bud: 1.600 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juli kl 20:14
  • 4235 Spegel
    1800-tal, mahogny, 91x52 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juli kl 20:39
  • 4174 Spegel
    1920-tal, slipat glas, 141x48 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    1 juli kl 18:06




Ladda ner broschyr