ÖVRIGT / Speglar / Spegel 11665025
*
nr 1166 5025
Spegel
Gustaviansk, höjd: 125 cm
Utrop:
8.000 kr
Såld:
7.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 februari 2018
kl 18:42:59
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
21/2 14:28:21
1
Vinnande bud
- Klassiska
26 feb
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Läs mer om Klassiska
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk spegel speglar
-
8353 Dekorelement
1800-talets mitt, spegelunderrede. Längd: 77 cm. H..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 20:49
-
8283 Rakspegel
1800-tal, med spegel och låda, mahogny. Längd: 29 ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 20:46
-
8290 Smyckeskrin
Lackarbete med asiatisk dekor, bemålat trä, lådor,..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 20:28
-
8423 Spegel
1800-tal, 66x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 20:09
-
8151 Spegel
1800-tal, glasmästarspegel, 68x27 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 20:22
-
8150 Spegel
empirestil, omkring 1900, målad dekor 89x49 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 20:53
*
Spegel
Läs mer om Klassiska
nr 1166 5025
Spegel
Gustaviansk, höjd: 125 cm
Utrop: | 8.000 kr |
---|---|
Såld: | 7.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 26 februari 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
21/2 14:28:21 | 1 | Vinnande bud |
- Klassiska
26 feb
Klassiska
PÃ¥ vÃ¥r klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byrÃ¥ar och bokskÃ¥p, svenskt och utländskt äldre och modernt mÃ¥leri, silver, 1900-talsdesign av A ...Läs mer om Klassiska
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk spegel speglar
-
8353 Dekorelement
1800-talets mitt, spegelunderrede. Längd: 77 cm. H..//
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 20:49 -
8283 Rakspegel
1800-tal, med spegel och låda, mahogny. Längd: 29 ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 20:46 -
8290 Smyckeskrin
Lackarbete med asiatisk dekor, bemålat trä, lådor,..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 20:28
-
8423 Spegel
1800-tal, 66x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 20:09 -
8151 Spegel
1800-tal, glasmästarspegel, 68x27 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 20:22 -
8150 Spegel
empirestil, omkring 1900, målad dekor 89x49 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 20:53