ÖVRIGT / Speglar / Spegel 12968661

nr 1296 8661

Furu, 133x82 cm

Utrop:

100 kr - 500 kr

måndag 9 december 2019
kl 19:31:23

Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.