bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 13038089



*

nr 1303 8089


Spegel

Förgylld ram, 85x45cm


Utrop:

600 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 januari 2020
kl 18:42:58


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/1 18:54:23 1      300 kr
27/1 17:10:31 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgylld ram guldfärgad gyllene spegel speglar
  • 5456 Glasmästarspegel
    1800-tal, 47x25 cm
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    24 feb kl 19:48
  • 5259 Sminkbord
    Spegel, med låda. Bredd: 53 cm. Djup: 40 cm, höjd:..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    24 feb kl 19:07
  • 5701 Spegel
    + konsolbord, 2 delar, Tidigt 1900-tal. Längd: 54,..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    24 feb kl 19:53
  • 5465 Spegel
    1800-tal, 28x15 cm
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    24 feb kl 19:37
  • 3555 Spegel
    1800-tal, 67x36 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    24 feb kl 19:16
  • 3367 Spegel
    1800-tal. Höjd: 245
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    24 feb kl 18:41




Ladda ner broschyr