bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 12453259



*

nr 1245 3259


Spegel

figural, förgylld, 122x120


Konditionsrapport: skadad, lagad

Utrop:

2.000 kr

Såld:

1.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 1 april 2019
kl 18:12:15


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
1/4 18:07:15 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: figural förgylld förgyllning guldfärgad gyllene spegel speglar
  • 1041 Spegel
    + konsol. Höjd: 225+ 64 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 augusti kl 20:22
  • 1026 Spegel
    1940-/50-tal. Diameter: 49
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 augusti kl 20:03
  • 1370 Spegel
    Karl Johan, mahogny, 122x49 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 augusti kl 19:44
  • 1314 Spegel
    Markaryd, mässing. Diameter: 42 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 augusti kl 18:43
  • 1319 Spegel
    nutida, 86x50 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 augusti kl 18:23




Ladda ner broschyr