bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 12453259



*

nr 1245 3259


Spegel

figural, förgylld, 122x120


Konditionsrapport: skadad, lagad

Utrop:

2.000 kr

Såld:

1.500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 1 april 2019
kl 18:12:15


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
1/4 18:07:15 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: figural förgylld förgyllning guldfärgad gyllene spegel speglar
  • 2512 Oljemålning
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Kvinna vid spege..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    17 juni kl 19:22
  • 2445 Spegel
    + konsolbord+ tre krön. Sengustaviansk stil. Höjd:..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    17 juni kl 20:40
  • 2320 Spegel
    20-tal, 102x40 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    17 juni kl 20:13
  • 2239 Spegel
    3 delad, 76x85 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    17 juni kl 18:16
  • 2304 Spegel
    Guldfärgar, 72x41 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    17 juni kl 20:00
  • 2052 Spegel
    Gustaviansk stil, 1800-tal, 88x60, slipat glas
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    17 juni kl 19:37




Ladda ner broschyr