bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 9603040



*

nr 960 3040


Spegel

Empirestil, höjd: 98 cm


Utrop:

1.000 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 maj 2015
kl 19:57:29


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/5 11:30:27 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire empirestil karl johan karl johan-stil spegel speglar
  • 7431 Sideboard
    + spegel, Engelsk modell, nutida. Längd: 108. Djup..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    8 juni kl 20:09
  • 6445 Spegel
    + konsolbord, Stenskiva, spegel 170x70, konsolbord..//
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    8 juni kl 18:39
  • 7251 Spegel
    1920-tal, 115x49 cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    8 juni kl 19:46




Ladda ner broschyr