bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 10995596



*

nr 1099 5596


Spegel

Empire, CMF, Carl Magnus Fogelgren, Linköping, Hallstämplad, 156x66


Utrop:

4.000 kr

Såld:

3.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 mars 2017
kl 18:46:43


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
25/3 07:13:52 1      3.200 kr
27/3 18:37:42 2      3.200 kr
27/3 18:37:42 1      3.200 kr (Budbetjänt)
27/3 18:37:55 2      3.400 kr
27/3 18:41:43 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Klassiska
  • 27 mar

Klassiska

På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...



Läs mer om Klassiska
  • Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: carl magnus fogelgren cmf empire hallstämplad karl johan karl johan-stil linköping spegel speglar
  • 4255 Spegel
    Belgien, 54x42 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    13 juli kl 19:35
  • 2131 Spegel
    Francois Ghost, Kartell, röd, 79x64,5cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    13 juli kl 20:35
  • 4363 Spegel
    Gustaviansk stil, Grythyttan, 81x41 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    13 juli kl 18:50
  • 4348 Spegelbyrå
    Nyroko, Valnöt / magogny. Bredd: 96, djup: 52 cm, ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    13 juli kl 18:41




Ladda ner broschyr