ÖVRIGT / Speglar / Spegel 11695035
*
nr 1169 5035
Spegel
Empire, "Örebro Hallstempel", 143x60
Utrop:
5.000 kr
Såld:
1.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 mars 2018
kl 18:09:39
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
19/3 17:44:58
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan karl johan-stil spegel speglar
-
8353 Dekorelement
1800-talets mitt, spegelunderrede. Längd: 77 cm. H..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 20:49
-
8283 Rakspegel
1800-tal, med spegel och låda, mahogny. Längd: 29 ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 20:46
-
8290 Smyckeskrin
Lackarbete med asiatisk dekor, bemålat trä, lådor,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 20:28
-
8423 Spegel
1800-tal, 66x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 20:09
-
8151 Spegel
1800-tal, glasmästarspegel, 68x27 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 20:22
-
8150 Spegel
empirestil, omkring 1900, målad dekor 89x49 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 20:53
*
Spegel
nr 1169 5035
Spegel
Empire, "Örebro Hallstempel", 143x60
Utrop: | 5.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 19 mars 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
19/3 17:44:58 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan karl johan-stil spegel speglar
-
8353 Dekorelement
1800-talets mitt, spegelunderrede. Längd: 77 cm. H..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 20:49 -
8283 Rakspegel
1800-tal, med spegel och låda, mahogny. Längd: 29 ..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 20:46 -
8290 Smyckeskrin
Lackarbete med asiatisk dekor, bemålat trä, lådor,..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 20:28
-
8423 Spegel
1800-tal, 66x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 20:09 -
8151 Spegel
1800-tal, glasmästarspegel, 68x27 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 20:22 -
8150 Spegel
empirestil, omkring 1900, målad dekor 89x49 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
1 april kl 20:53