bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 12951142



*

nr 1295 1142


Spegel

+ Borste, silver, England. Längd: 23-26cm


Utrop:

800 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 9 december 2019
kl 19:15:26


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/12 14:52:40 1      Vinnande bud



  • Tema
  • 9 dec

Silver

På Tema Silver den 9 december har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver i form av bestickuppsättningar, smycken, shakers och coasters, dekorativa dosor, ljusstakar och k ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: borste engelsk england europa silver spegel speglar ädelmetall
  • 7005 Spegel
    Förgyllt ram, 90x65cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    10 augusti kl 19:22
  • 7392 Spegel
    Gustaviansk stil, 61x29cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    10 augusti kl 20:06
  • 7083 Spegel
    jugend, ca 123x62 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    10 augusti kl 19:29




Ladda ner broschyr