bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 12343207



*

nr 1234 3207


Spegel

80x70


Utrop:

800 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 18:13:53


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/2 19:39:30 1      300 kr
11/2 17:31:07 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: spegel speglar
  • 7421 Spegel
    + 1 par spegellampetter. Höjd: 33-52 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    16 sept kl 20:01
  • 7530 Spegel
    + konsol, Sent 1800-tal. Höjd: 60 + 190 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    16 sept kl 18:45
  • 7432 Spegel
    1800-tal. Höjd: 150 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    16 sept kl 18:28




Ladda ner broschyr