bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Soppslev 12601002



*

nr 1260 1002


Soppslev

silver. Längd: 35. Vikt: ca 265 g


Utrop:

1.000 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 10 juni 2019
kl 20:50:25


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
10/6 18:30:49 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver soppslev ädelmetall
  • 4666 Armring
    silver (925), Elis Kauppi, Finland. Diameter: 5,5c..//
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    13 juli kl 19:55
  • 4682 Bägare
    3 st, silver, Löfman & Råström. Vikt: 196g. Höjd: ..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    13 juli kl 20:09
  • 4435 Behållare & bä..
    7 delar, silver. Signerad Jean Räf, 1991. Höjd: 6-..//
    Aktuellt bud: 3.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    13 juli kl 19:59
  • 4218 Bestick
    31 delar, silver, 1+ 8+ 6+ 5+ 3+ 3+ 6, bruttovikt:..//
    Aktuellt bud: 1.900 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    13 juli kl 18:57
  • 4217 Bestick
    34 delar, silver, Rosenholm Jacob Ängman, GAB Guld..//
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    13 juli kl 19:28
  • 3003 Bestick
    72 delar, silver, Monogram, WA Bolin, 1948. Längd:..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 49 dagar
    31 augusti kl 19:28




Ladda ner broschyr