bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Soppslev 12575642



*

nr 1257 5642


Soppslev

silver, med träskaft, 1876. Längd: 41


Konditionsrapport: slitage

Utrop:

500 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 maj 2019
kl 20:32:38


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/5 10:05:02 1      100 kr
21/5 22:59:43 2      250 kr
22/5 14:04:28 3      300 kr
27/5 19:08:13 4      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver soppslev träskaft ädelmetall
  • 1096 Soppslev
    + salladsbestick, 3 delar, Sterlingsilver, Märkt B..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    9 december kl 19:56
  • 1067 Soppslev
    + skyslevar, 3 delar, Silver / Trähandtag, 1800-ta..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    9 december kl 19:35
  • 1132 Soppslev
    + ströare, silver. Vikt: 172g. Längd: 20-42 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    9 december kl 19:17
  • 1045 Soppslev
    Silver / trähandtag, C P Öberg, 1810. Längd: 43 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    9 december kl 20:27
  • 1091 Soppslev
    silver, England, Newcastle, 1808. Vikt: 190g ca. L..//
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    9 december kl 20:27
  • 1095 Soppslev
    Sterlingsilver. Vikt: 56g. Trähandtag, 1986, Sveri..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    9 december kl 19:15




Ladda ner broschyr