bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Soppslev 12575642



*

nr 1257 5642


Soppslev

silver, med träskaft, 1876. Längd: 41


Konditionsrapport: slitage

Utrop:

500 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 maj 2019
kl 20:32:38


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/5 10:05:02 1      100 kr
21/5 22:59:43 2      250 kr
22/5 14:04:28 3      300 kr
27/5 19:08:13 4      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver soppslev träskaft ädelmetall
  • 4218 Bestick
    31 delar, silver, 1+ 8+ 6+ 5+ 3+ 3+ 6, bruttovikt:..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    13 juli kl 18:57
  • 4217 Bestick
    34 delar, silver, Rosenholm Jacob Ängman, GAB Guld..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    13 juli kl 19:28
  • 2061 Bestickuppsätt..
    nysilver, CG Hallberg, ca 70 del
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    13 juli kl 18:37
  • 4254 Cigarettetui
    Nysilver, gravyr. Längd: 9cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    13 juli kl 19:52
  • 2201 Gräddkanna
    + sockerskål+ skål, silver, 1955. Diameter: . Läng..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    13 juli kl 19:27
  • 2473 Kaffeskedar
    12 st, silver, etui. Längd: 12 cm, Vikt: 180g ca
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    13 juli kl 18:35




Ladda ner broschyr