bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Soppslev 12531060



*

nr 1253 1060


Soppslev

silver, GHÅ Georg Henrik Åkerberg, Växjö, 1821, trähandtag. Längd: 43cm. Bruttovikt: ca 149g


Konditionsrapport: slitage

Utrop:

500 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 6 maj 2019
kl 19:15:11


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/5 10:46:59 1      100 kr
3/5 14:13:59 2      150 kr
6/5 18:19:29 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver soppslev trähandtag växjö ädelmetall
  • 7294 Bålslev
    Silver (800), Tyskland, Sent 1800-tal. Längd: 35 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 juli kl 19:24
  • 7305 Bestick
    2 + 3 + 1 delar, silver, 1800-tal. Längd: 17-22 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 juli kl 20:39
  • 7170 Bestick
    52 delar, Rosenholm, silver, längd, 11-20 cm ca.
    Aktuellt bud: 4.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 juli kl 19:44
  • 7301 Bestick
    nysilver, diverse
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 juli kl 20:35
  • 7348 Bestick
    nysilver, Franska Liljan
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 juli kl 18:44
  • 7289 Bestick
    Svensk spets, nysilver. Längd: 11-23 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 juli kl 19:15




Ladda ner broschyr