bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Soppslev 12531060



*

nr 1253 1060


Soppslev

silver, GHÅ Georg Henrik Åkerberg, Växjö, 1821, trähandtag. Längd: 43cm. Bruttovikt: ca 149g


Konditionsrapport: slitage

Utrop:

500 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 6 maj 2019
kl 19:15:11


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/5 10:46:59 1      100 kr
3/5 14:13:59 2      150 kr
6/5 18:19:29 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver soppslev trähandtag växjö ädelmetall
  • 7142 Bestick
    silver, Gaffel & Sked. Längd: 19cm, med etui. Vikt..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:50
  • 7041 Bricka med han..
    Nysilver. Längd: 68 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 18:47
  • 7040 Brickr
    2 st, England, Snarlika. Längd: 63, pläterad
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 19:32
  • 7281 Dessertbestick
    Engelsk plate med pärlemoskaft, 22 delar, etui
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:41
  • 6088 Gräddkanna
    silver. Höjd: 8 cm, vikt: 95g
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:08
  • 7015 Kaffeskedar
    10st, silver, Finland. Längd: 11cm, med etui. Vikt..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    8 juni kl 20:32




Ladda ner broschyr