bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Soppslev 12531060



*

nr 1253 1060


Soppslev

silver, GHÅ Georg Henrik Åkerberg, Växjö, 1821, trähandtag. Längd: 43cm. Bruttovikt: ca 149g


Konditionsrapport: slitage

Utrop:

500 kr

Såld:

200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 6 maj 2019
kl 19:15:11


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/5 10:46:59 1      100 kr
3/5 14:13:59 2      150 kr
6/5 18:19:29 3      Vinnande bud



  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 300 kr
  Göteborg 300 kr
  Helsingfors 300 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver soppslev trähandtag växjö ädelmetall
  • 5642 Soppslev
    silver, med träskaft, 1876. Längd: 41
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    20 maj kl 20:00
  • 5373 Soppslev
    silver, Träskaft, 1831. Längd: 43
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    20 maj kl 18:46




Ladda ner broschyr