bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Soppslev 13061191



*

nr 1306 1191


Soppslev

silver, England, Newcastle, 1808. Vikt: 190g ca. Längd: 35 cm


Utrop:

700 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 10 februari 2020
kl 19:58:53


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
5/2 13:23:27 1      500 kr
6/2 21:45:07 2      500 kr
6/2 21:45:07 1      500 kr (Budbetjänt)
10/2 05:15:35 3      600 kr
10/2 17:40:53 4      700 kr
10/2 19:53:53 5      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: engelsk england europa newcastle silver soppslev ädelmetall
  • 6273 Bestick
    48 delar, Lundtofte, Danmark, Rostfritt/Bakelit
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    10 augusti kl 18:38
  • 3003 Bestick
    72 delar, silver, Monogram, WA Bolin, 1948. Längd:..//
    Aktuellt bud: 14.500 kr

    Auktionen avslutas
    om en månad
    31 augusti kl 19:28
  • 7050 Bestickuppsätt..
    37 delar, Tresaure Siam. Längd: 12-33cm, med schat..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    10 augusti kl 18:35
  • 7189 Brickor
    6 delar, nysilver, med gallerkant. Längd: 8-47cm
    Aktuellt bud: 350 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    10 augusti kl 19:01
  • 6156 Dessertgafflar
    4 st, Förgyllt sterlingsilver och emalj, J Tostrup..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    10 augusti kl 20:34
  • 7193 Dosa
    silver. Längd: 9cm. Vikt: 90g
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    10 augusti kl 19:42




Ladda ner broschyr