bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Soppslev 12745314



*

nr 1274 5314


Soppslev

silver, 1800-tal, med träskaft. Längd: 43 cm, bruttovikt: 115g


Utrop:

500 kr

Såld:

250 kr

Sista tid för bud online:

måndag 9 september 2019
kl 18:05:59


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/9 12:49:27 1      100 kr
6/9 20:59:27 2      150 kr
7/9 23:44:12 3      200 kr
8/9 07:47:54 4      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver soppslev träskaft ädelmetall
  • 1096 Soppslev
    + salladsbestick, 3 delar, Sterlingsilver, Märkt B..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    9 december kl 19:56
  • 1067 Soppslev
    + skyslevar, 3 delar, Silver / Trähandtag, 1800-ta..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    9 december kl 19:35
  • 1132 Soppslev
    + ströare, silver. Vikt: 172g. Längd: 20-42 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    9 december kl 19:17
  • 1045 Soppslev
    Silver / trähandtag, C P Öberg, 1810. Längd: 43 cm..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    9 december kl 20:27
  • 1091 Soppslev
    silver, England, Newcastle, 1808. Vikt: 190g ca. L..//
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    9 december kl 20:27
  • 1095 Soppslev
    Sterlingsilver. Vikt: 56g. Trähandtag, 1986, Sveri..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    imorgon
    9 december kl 19:15




Ladda ner broschyr