bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Soppslev 12745314



*

nr 1274 5314


Soppslev

silver, 1800-tal, med träskaft. Längd: 43 cm, bruttovikt: 115g


Utrop:

500 kr

Såld:

250 kr

Sista tid för bud online:

måndag 9 september 2019
kl 18:05:59


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/9 12:49:27 1      100 kr
6/9 20:59:27 2      150 kr
7/9 23:44:12 3      200 kr
8/9 07:47:54 4      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver soppslev träskaft ädelmetall
  • 4218 Bestick
    31 delar, silver, 1+ 8+ 6+ 5+ 3+ 3+ 6, bruttovikt:..//
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    13 juli kl 18:57
  • 4217 Bestick
    34 delar, silver, Rosenholm Jacob Ängman, GAB Guld..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    13 juli kl 19:28
  • 2061 Bestickuppsätt..
    nysilver, CG Hallberg, ca 70 del
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    13 juli kl 18:37
  • 4254 Cigarettetui
    Nysilver, gravyr. Längd: 9cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    13 juli kl 19:52
  • 2201 Gräddkanna
    + sockerskål+ skål, silver, 1955. Diameter: . Läng..//
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    13 juli kl 19:27
  • 2473 Kaffeskedar
    12 st, silver, etui. Längd: 12 cm, Vikt: 180g ca
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    13 juli kl 18:35




Ladda ner broschyr