bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Sockertång 12342275



*

nr 1234 2275


Sockertång

silver, 1783. Längd: 14,5. Vikt: ca 45 g


Utrop:

700 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 20:43:14


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/2 16:26:39 1      500 kr
11/2 14:19:29 2      500 kr
11/2 14:19:29 1      500 kr (Budbetjänt)
11/2 14:20:08 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver sockertänger sockertång ädelmetall
  • 5006 Dosor
    3 st, silver. Längd: 6 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    24 feb kl 18:36
  • 5005 Dosor
    4 st, silver, 1800-tal. Längd: 96-10 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    24 feb kl 19:53
  • 5012 Dosor
    5 st + kopp, silver
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    24 feb kl 19:40




Ladda ner broschyr