bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Smycken 12455412



*

nr 1245 5412


Smycken

diverse, Bijouterier, silver


Utrop:

800 kr

Såld:

1.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 1 april 2019
kl 18:02:41


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/3 20:26:19 1      300 kr
29/3 08:22:08 2      450 kr
30/3 14:45:33 3      800 kr
1/4 13:11:20 4      800 kr
1/4 13:11:20 3      800 kr (Budbetjänt)
1/4 13:12:30 4      1.400 kr
1/4 13:22:40 5      1.000 kr
1/4 13:22:41 4      1.100 kr (Budbetjänt)
1/4 13:26:17 5      1.500 kr
1/4 13:38:08 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bijouterier silver smycken vintage ädelmetall
  • 6384 Armband
    18K vitguld, med briljantslipade diamanter 15xca0,..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 18:51
  • 7207 Armband
    2 st, 18k guld, Pansar. Längd: 20cm, med säkerhets..//
    Aktuellt bud: 1.800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:55
  • 7250 Brosch
    Lejon, efter Anna Petrus. Längd: 4cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:27
  • 7061 Broscher
    silver, 6 delar, + manschettknappar. Vikt: 45g
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 20:09
  • 6302 Carmoséring
    18K vitguld, med briljantslipade diamanter, W/VS, ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:32
  • 6362 Hänge/brosch
    Förgyllt Silver, Camé. Längd: 5cm, vikt: 12g
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    10 augusti kl 19:38




Ladda ner broschyr