bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Slev 12343345



*

nr 1234 3345


Slev

silver, Stephan Halling, Örebro, verksam 1772-1785. Längd: 31, bruttovikt: ca 155 g


Utrop:

800 kr

Såld:

1.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 19:13:32


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/2 15:18:34 1      500 kr
11/2 16:31:27 2      600 kr
11/2 16:33:21 1      800 kr
11/2 17:37:05 2      800 kr
11/2 17:37:05 1      800 kr (Budbetjänt)
11/2 17:38:00 2      900 kr
11/2 18:04:47 3      1.000 kr
11/2 19:07:54 2      1.100 kr
11/2 19:08:32 4      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver slev stephan halling ädelmetall örebro
  • 4666 Armring
    silver (925), Elis Kauppi, Finland. Diameter: 5,5c..//
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    13 juli kl 19:55
  • 4682 Bägare
    3 st, silver, Löfman & Råström. Vikt: 196g. Höjd: ..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    13 juli kl 20:09
  • 4435 Behållare & bä..
    7 delar, silver. Signerad Jean Räf, 1991. Höjd: 6-..//
    Aktuellt bud: 3.400 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    13 juli kl 19:59
  • 4218 Bestick
    31 delar, silver, 1+ 8+ 6+ 5+ 3+ 3+ 6, bruttovikt:..//
    Aktuellt bud: 1.700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    13 juli kl 18:57
  • 4217 Bestick
    34 delar, silver, Rosenholm Jacob Ängman, GAB Guld..//
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    13 juli kl 19:28
  • 3003 Bestick
    72 delar, silver, Monogram, WA Bolin, 1948. Längd:..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 50 dagar
    31 augusti kl 19:28




Ladda ner broschyr