bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 10428198



*

nr 1042 8198


Ulla Kraitz

(f. 1936), Sverige


Skulptur, Ulla Kraitz (f. 1936) & Gustav Kraitz (f. 1926), Häst, keramik, höjd: 13 cm


Ulla Kraitz, svensk bildkonstnär, keramiker och skulptör född 1936.

Följerätt

Ja

Utrop:

4.000 kr

Såld:

2.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 6 juni 2016
kl 19:41:01


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
1/6 08:12:02 1      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Konstnär/Designer

Ulla Kraitz

Ulla Kraitz, svensk bildkonstnär, keramiker och skulptör född 1936.

Läs mer om Ulla Kraitz
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: & gustav kraitz djurmotiv häst keramik konsthantverk skulptur svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige ulla kraitz
  • 3119 Etsning
    Anders Heller (f. 1904), Sverige. Skulptur, Signer..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    16 december kl 18:42
  • 3114 Skulptur
    "Kan du inte tala?". Vikt. Höjd: 18cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    16 december kl 18:44
  • 3312 Skulptur
    bemålad gips, sto med föl, Austin, Prod. Längd: 33..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    16 december kl 20:22
  • 3058 Skulptur
    brons, Stig Blomberg (1901-1970), Tidningspojken. ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    16 december kl 18:08
  • 3050 Skulptur
    Buddha, Porslin, nutida. Höjd: 33 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    16 december kl 18:42
  • 3008 Skulptur
    Eva-Lena Martinsson (f. 1962), Sverige. Skruf, på ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    16 december kl 18:51




Ladda ner broschyr