bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 12343126



*

nr 1234 3126


Skulptur

trä, Ag Rai, Bali, man. Höjd: 30


Utrop:

100 kr - 400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 19:22:46


  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ag rai bali konsthantverk man skulptur trä
  • 5106 Byst
    höjd: 38cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    24 feb kl 20:04
  • 5153 Skulptur
    Asien, Koppar, Häger, Sent 1900-tal. Höjd: 63 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    24 feb kl 19:03
  • 5173 Skulptur
    Blanc de Chin, barn på vattenbuffel. Längd: 23, hö..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    24 feb kl 18:22
  • 4029 Skulptur
    Boris Stojkov, Gustavsberg. Unik, 1976. Längd: 26 ..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    24 feb kl 20:31
  • 5114 Skulptur
    brons, man med parasoll & stav. Höjd: 28 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    24 feb kl 20:51
  • 5364 Skulptur
    Eva Ullberg (f. 1950), Sverige. Signerad. Höjd: 17cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    24 feb kl 20:21




Ladda ner broschyr