bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skedar 12455429



*

nr 1245 5429


Skedar

12 + 10 st, nysilver. Längd: 17,5


Utrop:

300 kr

Såld:

150 kr

Sista tid för bud online:

måndag 1 april 2019
kl 20:17:26


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/3 18:45:42 1      100 kr
1/4 19:52:29 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter silver skedar ädelmetall
  • 2473 Kaffeskedar
    12 st, silver, etui. Längd: 12 cm, Vikt: 180g ca
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    13 juli kl 18:35
  • 4374 Ragusked
    Sterlingsilver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1981, A..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    13 juli kl 18:22
  • 4204 Skedar
    5 st, silver, 1800-tal. Längd: 20-23 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    13 juli kl 20:01
  • 4203 Skedar
    7 st + 1 gaffel, silver. Längd: 18,5-21,5
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    13 juli kl 19:38
  • 2335 Skedar
    8 st, silver, snarlika. Längd: ca 14 cm. Vikt: 130g
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    13 juli kl 18:26
  • 2339 Skedar
    silver, 11 st, snarlika. Längd: ca 15 cm, Vikt: ca..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    13 juli kl 18:36




Ladda ner broschyr