bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skedar 13038431



*

nr 1303 8431


Skedar

13 delar, silver. Längd: 10 - 14cm. Vikt: 150g.


Utrop:

600 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 januari 2020
kl 19:53:57


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
24/1 20:13:58 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver skedar ädelmetall
  • 5029 Dessertskedar
    8 st, silver, 1967. Längd: 14,5. Vikt: 270 g
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    24 feb kl 19:22
  • 5032 Kaffeskedar
    12 st, silver, Ceson, 1952. Monogram. Längd: 12,5 ..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    24 feb kl 19:21
  • 5015 Kaffeskedar
    12 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1919. Lä..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    24 feb kl 20:03
  • 8010 Matskedar
    6 st, silver, 1821. Längd: 21 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 63 dagar
    27 april kl 18:53
  • 5027 Matskedar
    8 st, silver, CG Hallberg, 1958. Längd: 17,5. Vikt..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    24 feb kl 19:50
  • 5013 Matskedar
    silver, 11 st, udda, 1700-/1800-tal. Längd: 20-22 ..//
    Aktuellt bud: 1.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    24 feb kl 20:45




Ladda ner broschyr