bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skål 10007145



*

nr 1000 7145


Skål

Silver, C G Hallberg, 1901, diameter: 20 cm, vikt: 370 g


Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 december 2015
kl 18:44:12


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/12 10:50:16 1      900 kr
13/12 16:51:47 2      800 kr
13/12 16:51:47 1      900 kr (Budbetjänt)
14/12 10:19:17 3      1.000 kr
14/12 16:29:41 4      1.100 kr
14/12 18:04:58 2      1.200 kr
14/12 18:06:25 2      1.300 kr
14/12 18:37:16 5      1.300 kr
14/12 18:37:16 2      1.300 kr (Budbetjänt)
14/12 18:37:38 5      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Tema
  • 14 dec

Silver

På Tema Silver den 14 december har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver så som bägare, bestick, cigarettskrin, flaskhållare, kaffeskedar, ljusstakar, saltkar, såskannor ...



Läs mer om Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: c g hallberg silver skål ädelmetall
  • 6084 Gallerskålar
    2 st, Rörstrand. Längd: 34, en omålad
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    21 oktober kl 19:10
  • 1007 Kaffekanna & s..
    silver, E Forsman 1861 & GAB 1928. Höjd: 13-25 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 56 dagar
    9 december kl 18:14
  • 5347 Skålar
    + dosa, 3 delar, Kina. Diameter: 6-11 cm
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    14 oktober kl 20:59
  • 6062 Skålar
    6 st, Asien, nutida, diameter: 11, höjd: 5 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    21 oktober kl 19:57
  • 6022 Skålfat
    i ställning med hänkel. Imaridekor, Kina, 1800-tal..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    21 oktober kl 19:58
  • 6044 Skålfat
    Upsala-Ekeby, diameter: 30 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    21 oktober kl 20:48




Ladda ner broschyr