bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Fat 13084033



*

nr 1308 4033


Lisa Larson

(f. 1931), Sverige


Fat, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Keramik. Diameter: 15. Höjd: 5 cm


Lisa Larson, född 1931, småländsk formgivare och keramiker.

Utrop:

500 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 17 februari 2020
kl 19:52:46


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/2 20:45:56 1      Vinnande bud



  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 200 kr
  Göteborg 200 kr
  Helsingfors 200 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor

  • Tema
  • 17 feb

Keramik

På Tema Keramik hittar du skulpturer, vaser och serviser med mera av keramiker och formgivare som Olle Alberius, Karin Björquist, Ilse Claeson, Ewald Dahlskog, Josef Ekberg, Berndt Friberg, Liisa Hall ...



Läs mer om Keramik

  • Konstnär/Designer

Lisa Larson

Lisa Larson, född 1931, småländsk formgivare och keramiker.

Läs mer om Lisa Larson
  • Läs mer...
Gustavsbergs Porslinfabrik
Kommerserådet Johan Olof Wennberg och grosshandlaren J H Öhman inrättade 1825 ett bolag för porslinstillverkning på den av Öhman 1821 inköpta egendomen Farsta/Gustavsberg på Värmdö utanför Stockholm.
Gustavsbergs Studio
Wilhelm Kåge startade 1942 tillsammans med sin assistent Stig Lindberg och sin drejare Berndt Friberg Gustavsbergs Studio (G-studion) som kom att bli kreativt centrum vid porslinsfabriken.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat gustavsberg keramik lisa larson lisa larsson skandinavien skandinavisk keramik svensk keramik svensk keramiker svenska keramiker sverige
  • 5623 Skulptur
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Johanna, Gustavsbe..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 18:54
  • 7115 Skulptur
    Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tekla. Signerad. H..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 18:01




Ladda ner broschyr