bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Silver 12455593



*

nr 1245 5593


Silver

10 delar, parti diverse, bland annat skedar. Höjd: 2 - 7


Utrop:

800 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 1 april 2019
kl 20:09:59


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
28/3 16:28:27 1      300 kr
31/3 10:34:29 2      350 kr
1/4 12:33:33 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver ädelmetall
  • 2542 Bägare
    2 + 1, silver, bland annat Mema. Höjd: 6,5 - 11 cm..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    17 juni kl 20:03
  • 2543 Bägare
    silver, 1700-tal. Höjd: 8 cm, vikt. 47 g
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    17 juni kl 20:05
  • 2428 Bestick
    silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 36 delar, L-. 1..//
    Aktuellt bud: 2.800 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    17 juni kl 19:42




Ladda ner broschyr