bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Silver 12343444



*

nr 1234 3444


Silver

3 delar, dosor + bägare, silver, 5-6,5. Höjd: 2-6,5,1800-tal. Vikt: ca 105g


Utrop:

1.000 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 20:39:45


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/2 20:31:59 1      700 kr
11/2 20:34:45 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare dosor silver ädelmetall
  • 9315 Äggsax
    nysilver. Längd: 14,5 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 sept kl 20:20
  • 9291 Armband
    silver, 1999 cm, Vikt: ca 45 g
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 sept kl 19:57
  • 9076 Askkoppar
    8 st, silver. Diameter: 7 cm, Vikt: ca 130 g
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 sept kl 19:27
  • 9247 Bägare
    5 st, sterlingsilver. Höjd: 6 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 sept kl 20:13
  • 9051 Bestick
    48 delar, silver, "Symfoni", MEMA, 1960. Längd: 14..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 sept kl 20:44
  • 9017 Bestick
    Nysilver, Uk, I Schatull
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    23 sept kl 20:07




Ladda ner broschyr