bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Silver 12343444



*

nr 1234 3444


Silver

3 delar, dosor + bägare, silver, 5-6,5. Höjd: 2-6,5,1800-tal. Vikt: ca 105g


Utrop:

1.000 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 20:39:45


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/2 20:31:59 1      700 kr
11/2 20:34:45 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare dosor silver ädelmetall
  • 5007 Bägare
    silver, 5 delar, Ryssland. Höjd: 4,5-8,5. Vikt: 110 g
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 18:25
  • 8001 Bägare
    silver, Borgila, 850g ca, 1953, Invändigt förgylld..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 60 dagar
    27 april kl 20:54
  • 7301 Bålskål
    Nysilver / glas, Jugend. Höjd: 38 cm
    Aktuellt bud: 1.100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 18:38
  • 5117 Bestick
    Silver / benskaft, Sheffield England. Längd: 17-21..//
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 18:33
  • 7448 Collier
    silver. Längd: 44cm. Medaljong, diameter: 2,5cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    2 mars kl 18:33
  • 8007 Dosa
    med lock, silver, Gustav Möllenborg, 1855. Längd: ..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    om 60 dagar
    27 april kl 20:45




Ladda ner broschyr